Wdmuchiwanie kabli c.d. Sprzęt do wdmuchiwania kabli. Urządzenia pomocnicze.
W procesie wdmuchiwania kabli, oprócz wdmuchiwarek i kompresorów, wykorzystywane są jeszcze inne urządzenia i przyrządy ułatwiające i usprawniające pracę.
Pierwsza grupa to przyrządy bezpośrednio związane z wdmuchiwarkami:
- Głowice dodmuchujące
- Złącza Y
- Złącza X
- Smarownice kabla
- Płyny poślizgowe
Druga grupa to osprzęt do kompresorów, kabli i rur osłonowych:
- Przyczepy do przewozu kabli i mikrorurek
- Odwijaki do bębnów kablowych i mikrorurek
- Przyrządy do zwijania nadmiaru kabla (karuzele)
- Chłodnice powietrza
- Osuszacze powietrza
- Podgrzewacze powietrza
- Stoły i stojaki do wdmuchiwarek
- Rozcinacze do pakietów mikrorurek
- Główki prowadzące kable
- Główki prowadzące mikrorurki
- Aparatura do napełniania mikrorurek powietrzem
- Przyrządy do pomiaru szczelności kanalizacji
- Przyrządy do kalibracji kanalizacji
- Kulki do kalibracji mikrorurek
- Gąbki do smarowania i czyszczenia rur mikrorurek
- Sondy lokalizacyjne
- Przyrządy do gratowania rur HDPE i mikrorurek
Głowice dodmuchujące to urządzenia stosowane do zwiększenia zasięgu wdmuchiwania lub do wdmuchnięcia nadmiaru kabla z zasobnika czy po odwijaniu kabla z bębna, po wdmuchiwaniu w dwóch kierunkach. Najczęściej są to takie same głowice jak we wdmuchiwarkach, ewentualnie wyposażone w dodatkowe uchwyty do rur osłonowych.
Złącza Y to przyrządy stosowane przy wdmuchiwaniu dodatkowego kabla do kanalizacji, w której już znajduje się jeden kabel, lub przy wdmuchiwaniu dwóch kabli jednocześnie w jedną rurę osłonową. Te urządzenia stosowane są w zasadzie dla kanalizacji powyżej 32 mm średnicy, choć mamy udokumentowane przykłady zastosowania podobnych rozwiązań (modyfikacja głowicy Blue Dragon Jet Standard).
Złącza X to przyrządy do dodmuchiwania kolejnego kabla do kanalizacji, w której znajdują się już dwa kable.
Smarownice kabla. Aktualnie występują głównie jako osobne urządzenia, choć zdarzają się rozwiązania, gdzie smarownice są integralną częścią głowicy wdmuchującej. Smarownica ma za zadanie smarowanie wdmuchiwanego kabla przez cały proces wdmuchiwania, co zdecydowanie obniża tarcie i wydatnie zwiększa zasięg wdmuchiwania.
Płyny poślizgowe. Płyn poślizgowy ma za zadanie zmniejszyć tarcie między kablem a powierzchnią rury osłonowej. Absolutnym wymogiem jest, aby płyn był obojętny dla środowiska oraz zapobiegał powstawaniu ładunków elektrostatycznych. Z reguły stosuje się inne płyny poślizgowe dla kanalizacji o średnicach większych niż D=20 mm, a inne dla mikrorurek. Przy wdmuchiwaniu najcieńszych kabli o średnicy poniżej 1 mm należy dobrze rozważyć, czy zastosowanie płynu poślizgowego nie spowoduje zwiększenia oporów ze względu na możliwość „przyklejenia” się kabla do ścianki mikrorurki.
Odradzam stosowanie wynalazków typu: płyny do mycia naczyń, które wysychają w trakcie procesu wdmuchiwania, zwiększając tarcie, a szczególnie różnego rodzaju oleje jadalne czy mineralne, które wprawdzie zmniejszają tarcie, ale bardzo często w późniejszym czasie żelują oraz wchodzą w reakcję z materiałem kabla lub rury osłonowej, powodując uszkodzenia włókien oraz uniemożliwiając wyciągnięcie kabla z kanalizacji.